| Colour: | Bianco White | Transmission | Automatic |
|---|---|---|---|
| Mileage: | 0 | Price: | POA |
| Seatbelts: | 4 | Berths: | 4 |
| Fuel Type: | Diesel | Engine Size: | 180 |
| Chassis: | Fiat Ducato | BHP: | 180 |
Old Gailey Park
Southend Arterial Road
Upminster
Essex
RM14 1TJ
Telephone:
| Make | Autotrail |
| Model | Grande Frontier |
| Variant | GF 88 IB |
| Year | 2022 |
| Body Type | Motorhome |
| Chassis | Fiat Ducato |
| Vehicle Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Automatic |
| Engine Size | 180 |
| BHP | 180 |
| Berths | 4 |
| Seatbelts | 4 |
| Length | 8.79m |
| Width | 2.35m |
| Height | 3.04m |
| Maximum Weight | 5,000kg |
| Unladen Weight | 4,000kg |
| Payload | 1,000kg |
| Awning Size | 5m |
Good Friday 03/04 - 10am - 5pm
Saturday 04/04 - 9am - 5pm
Sunday 05/04 - Closed
Easter Monday 06/04 - 10am - 5pm
New 2022 Autotrail Grande Frontier GF 88 IB 4 Berth Motorhome for sale in Upminster Essex
2022 Autotrail Grande Frontier GF-88-IB A-Class
180, Automatic
Bianco White
Lounge Dinette
Leather upholstery
Autotrail's largest motorhome the Frontier A-Class range, the GF-88 truly is a luxurious home away from home, featuring all the comforts needed for an enjoyable extended trip away. Experience a larger front dinette area, perfect for entertaining guests, and relax in a large rear island double bed or drop-down double bed within the cab come night.
With the Media Pack including a 21.5” Avtex Smart TV as standard, plus motorhome WiFi as standard, you’ll never feel too far away from home no matter where you are.
Media Plus pack includes:
-21.5" Avtex wide screen smart TV
-8" Zenec touch screen dashboard head unit
-Western European 'Motorhome specific satellite navigation system
-Digital radio with integrated DAB+ tuner
-Bluetooth hands-free system with integrated microphone
-New selectable rear camera view when driving forwards
-Colour reversing camera
-Steering wheel radio controls
-65cm Fully automatic folding, roof mounted satellite system and receiver