| Colour: | Matter Grey Metallic | Transmission | Manual |
|---|---|---|---|
| Mileage: | 0 | Price: | POA |
| Seatbelts: | 4 | Berths: | 2 |
| Fuel Type: | Diesel | Engine Size: | 130 |
| Chassis: | Ford Transit | BHP: | 130 |
Old Gailey Park
Southend Arterial Road
Upminster
Essex
RM14 1TJ
Telephone:
| Make | Autotrail |
| Model | F-Line |
| Variant | F62 |
| Year | 2023 |
| Body Type | Motorhome |
| Chassis | Ford Transit |
| Vehicle Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Manual |
| Engine Size | 130 |
| BHP | 130 |
| Berths | 2 |
| Seatbelts | 4 |
| Length | 5.99m |
| Width | 2.35m |
| Height | 2.88m |
| Maximum Weight | 3,500kg |
Good Friday 03/04 - 10am - 5pm
Saturday 04/04 - 9am - 5pm
Sunday 05/04 - Closed
Easter Monday 06/04 - 10am - 5pm
New Auto-trail F-Line F62
130BHP
Manual
Magnetic Grey
The Auto-trail F62 is a top-of-the-line motorhome available for purchase at Cranham Leisure Sales in Essex. This model boasts a sophisticated and elegant design, combined with advanced technology and exceptional comfort. The F62 features a spacious interior with modern amenities, including a fully equipped kitchen, a comfortable sleeping area, and a luxurious bathroom. Whether you're planning a long road trip or a weekend getaway, the Auto-trail F62 is designed to provide a truly enjoyable travel experience. With its high-quality materials, innovative features, and exceptional build quality, the F62 is the ideal choice for those seeking the ultimate in motorhome living.
Drivers Pack:
• Power adjustable heated mirrors
• Automatic headlamps
• Front fog lamps
• Body colour side mouldings
• Heated front windscreen with low washer tank warning
• Trend instrument panel including locking glove box
• Colour coded front bumpers
• Cab air conditioning
• Rain sensing wipers
• High series headlamp with static bending
Lux Pack:
• 9.5” Zenec Xzent LCD touch screen dashboard head unit (featuring radio with motorhome specific
• satellite navigation, colour reversing camera and selectable rear camera when driving forwards)
• Barbecue point
• Television aerial and preparation
• Solar panel
• Omni vent
• Upgraded habitation entrance door and flyscreen
• Loose fit carpets
• Cab carpets