| Colour: | Matter Grey Metallic | Transmission | Manual |
|---|---|---|---|
| Mileage: | 0 | Price: | POA |
| Seatbelts: | 4 | Berths: | 4 |
| Fuel Type: | Diesel | Engine Size: | 170 |
| Chassis: | Ford Transit | BHP: | 170 |
Old Gailey Park
Southend Arterial Road
Upminster
Essex
RM14 1TJ
Telephone:
| Make | Autotrail |
| Model | F-Line F70 |
| Variant | Motorhome |
| Year | 2024 |
| Body Type | Motorhome |
| Chassis | Ford Transit |
| Vehicle Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Manual |
| Engine Size | 170 |
| BHP | 170 |
| Berths | 4 |
| Seatbelts | 4 |
| Length | 7.32m |
| Width | 2.35m |
| Height | 2.88m |
| Maximum Weight | 3,500kg |
| Unladen Weight | 3,000kg |
| Payload | 500kg |
Good Friday 03/04 - 10am - 5pm
Saturday 04/04 - 9am - 5pm
Sunday 05/04 - Closed
Easter Monday 06/04 - 10am - 5pm
New Autotrail F-70 Super 5 Berth Motorhome for sale in Upminster Essex
New Auto-Trail F-70 Lo-Line
170BHP
Rear Single Beds
Electric Drop Down Bed
Half-Dinette
Metallic Matter Grey
Manual Transmission
The Auto-Trail F70 Super is a top-of-the-line motorhome available for sale at Cranham Leisure Sales in Essex. This magnificent vehicle boasts a sleek design and features spacious living quarters that provide the ultimate comfort on the road. From its fully-equipped kitchen to its comfortable sleeping arrangements, the F70 Super is designed for those who love to travel in style. With its modern technology and advanced amenities, this motorhome is sure to exceed your expectations and provide you with a memorable travel experience. Whether you are planning a long trip or just need a convenient home away from home, the Auto-Trail F70 Super is an excellent choice.
F-LINE DRIVERS PACK INCLUDES:
-Power adjustable heated mirrors
-Automatic headlamps
-Front fog lamps
-Body colour side mouldings
-Heated front windscreen with low washer tank warning
-Trend instrument panel including locking glove box
-Colour coded front bumpers
-Cab air conditioning
-Rain sensing wipers
-High series headlamp with static bending
F-LINE LUX PACK INCLUDES:
-9.5” Zenec Xzent LCD touch screen dashboard head unit (featuring radio with motorhome specific
-satellite navigation, colour reversing camera and selectable rear camera when driving forwards)
-Barbecue point
-Television aerial and preparation
-Solar panel
-Omni vent
-Upgraded habitation entrance door and flyscreen
-Loose fit carpets
-Cab carpets