| Colour: | Chrome Blue | Transmission | Automatic |
|---|---|---|---|
| Mileage: | 0 | Price: | £75,999 inc. VAT |
| Seatbelts: | 4 | Berths: | 4 |
| Fuel Type: | Diesel | Engine Size: | 2.0 |
| Chassis: | Ford Transit | BHP: | 165 |
Old Gailey Park
Southend Arterial Road
Upminster
Essex
RM14 1TJ
Telephone:
| Make | Bailey |
| Model | Endeavour B65 |
| Variant | Campervan |
| Year | 2026 |
| Body Type | Campervan |
| Chassis | Ford Transit |
| Vehicle Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Automatic |
| Engine Size | 2.0 |
| BHP | 165 |
| Berths | 4 |
| Seatbelts | 4 |
| Length | 5.98m |
| Width | 2.1m |
| Height | 3m |
| Maximum Weight | 3,500kg |
Good Friday 03/04 - 10am - 5pm
Saturday 04/04 - 9am - 5pm
Sunday 05/04 - Closed
Easter Monday 06/04 - 10am - 5pm
New Bailey Endeavour B65
4 Berth with 4 Seatbelts
Rear Fold Away Transverse Bed
Pop-Top Roof with Bed
Automatic, 165BHP
Key Features:
-Compact 6-metre campervan with front dinette, rear fold away double bed and pop top roof suitable for up to 4 people
-Can be driven with a standard Category B license (MPTLM: 3,500kg)
-Built on a Ford Transit with a 2.0L,165bhp engine and 8-speed automatic gearbox
-Summer-friendly features include a panoramic overcab sunroof and Thule 3.5m wind-out awning
-Pop-top roof with an additional high-level double bed and mattress.
-Front dinette with dedicated travel seats, ISOFIX and a wall-mounted table
-Fully equipped kitchen with a Thetford 90L compressor fridge, 3-ring gas hob, combination oven, and grill
-Space-saving combination washroom with onboard shower and tambour partition door.
-Raised rear transverse fold-away double bed with under-bed storage
-All-weather touring with market-leading insulation and Truma Diesel Combi D4E heating (Grade III EN1646-I)
-Ready for off-grid adventures with a 100-watt Truma solar panel and 105 Ah AGM leisure battery