| Colour: | White | Transmission | Manual |
|---|---|---|---|
| Mileage: | 14050 | Price: | POA |
| Seatbelts: | 4 | Berths: | 4 |
| Fuel Type: | Diesel | Engine Size: | 2.2 |
| Chassis: | Peugeot Boxer | BHP: | 160 |
Old Gailey Park
Southend Arterial Road
Upminster
Essex
RM14 1TJ
Telephone:
| Make | Bailey |
| Model | Autograph |
| Variant | 79'4 |
| Year | 2017 |
| Body Type | Motorhome |
| Chassis | Peugeot Boxer |
| Vehicle Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Manual |
| Engine Size | 2.2 |
| BHP | 160 |
| Berths | 4 |
| Seatbelts | 4 |
| Length | 7.99m |
| Width | 2.49m |
| Height | 2.77m |
| Maximum Weight | 3,850kg |
| Unladen Weight | 3,392kg |
| Payload | 458kg |
Good Friday 03/04 - 10am - 5pm
Saturday 04/04 - 9am - 5pm
Sunday 05/04 - Closed
Easter Monday 06/04 - 10am - 5pm
2017 Bailey Autograph 79-4I
4 Berth with 4 seatbelts
Island Bed Layout
Habitation Air-Conditioning
Manual
A fantastic family motorhome that has a main seating area which benefits from two captains chairs and is a great place for dining and relaxing in the evening.
This seating area can then be easily made up into another small double bed which is ideal for children. You also have the benefit of the two additional 3 point seatbelts so the family can travel in safety with you.
The kitchen is well equipped with a stainless dual fuel hob with 3 burner gas burners and a fourth electric burner under a glass lid, oven & grill, stainless steel sink, built in microwave above a large 3 way fridge with ice box.
The washroom which is opposite the kitchen, offers you a seperate shower cubicle, swivel style cassette toilet, and a round vanity handwash basin below a wall mounted mirror.
At the rear of the motorhome is your bedroom with a large island bed with his and hers wardrobes either side of the bed giving each person their own hanging space and feels very open with large windows on either side of the bed.