| Colour: | Black cab | Transmission | Manual |
|---|---|---|---|
| Mileage: | 30 | Price: | POA |
| Seatbelts: | 6 | Berths: | 6 |
| Fuel Type: | Diesel | Engine Size: | 2.2 |
| Chassis: | Peugeot Boxer | BHP: | 165 |
Old Gailey Park
Southend Arterial Road
Upminster
Essex
RM14 1TJ
Telephone:
| Make | Bailey |
| Model | Autograph III |
| Variant | 816 |
| Year | 2020 |
| Body Type | Motorhome |
| Chassis | Peugeot Boxer |
| Vehicle Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Manual |
| Engine Size | 2.2 |
| BHP | 165 |
| Berths | 6 |
| Seatbelts | 6 |
| Length | 26'8" |
| Width | 8'2" |
| Height | 9'4" |
| Maximum Weight | 4250KG |
| Unladen Weight | 3400KG |
| Payload | 850KG |
Good Friday 03/04 - 10am - 5pm
Saturday 04/04 - 9am - 5pm
Sunday 05/04 - Closed
Easter Monday 06/04 - 10am - 5pm
2020 Bailey Autograph 81-6
6 Berth, 6 Seatbelts
2.2Ltr, 165bhp, Manual
End U-Shape lounge, Pull down bed over front seating area
Rear Habitation Air-Conditioning unit has been fitted!
For the latest incarnation of the Bailey Autograph, there is the reintroduction of the signature graphite-coloured Peugeot cab, which comes with LED daytime running lights and new diamond cut-style 16” alloy wheels.
In the habitation area, the trademark Bailey Mendip Ash finish, has been refined with new cabinetry and furniture featuring curved profiles, dual-finish Italian design overhead locker doors, Slate Grey marble finish worktops and polished chrome fittings.
There is also upgraded LED ambient and task lighting, plus multiple 230v and USB points throughout.
All models are fitted with a fully specified Alde programmable radiator heating system, which, matched with the thermal characteristics of the Alu-Tech body shell, makes the Autographs all-weather motorhomes, a fact confirmed with the achievement of the highest rating for thermal performance (Grade III).
The models’ fully equipped kitchens now include the new Thetford Caprice combination oven and grill plus the dual-fuel hob with electric hotplate as standard, while the larger models also benefit from the introduction of the Dometic 10-Series 153-litre fridge/freezer with universal handed door mechanism.