| Colour: | White | Transmission | |
|---|---|---|---|
| Mileage: | 0 | Price: | POA |
| Seatbelts: | Berths: | 4 | |
| Fuel Type: | Engine Size: | ||
| Chassis: | BHP: |
Old Gailey Park
Southend Arterial Road
Upminster
Essex
RM14 1TJ
Telephone:
| Make | Bailey |
| Model | Pegasus Grande |
| Variant | Bologna |
| Year | 2019 |
| Body Type | Caravan |
| Berths | 4 |
| Length | 25'10" |
| Width | 8'0" |
| Maximum Weight | 1640kg |
| Unladen Weight | 1481kg |
| Payload | 159kg |
Good Friday 03/04 - 10am - 5pm
Saturday 04/04 - 9am - 5pm
Sunday 05/04 - Closed
Easter Monday 06/04 - 10am - 5pm
2019 Bailey Pegasus Grande Bologna
The extra-wide 8ft wide Pegasus Grande has been designed to offer a unique range of generous layouts, perfect for relaxing or entertaining in style.
4 berth caravan with a front G-Shape lounge that can be made into a double bed, fixed island bed with a bathroom across the whole rear of the caravan.
Practically like brand new!
Key Features:
-Quad motor mover
-Vertical front skylight surround with integral task lighting
-Truma 100 watt solar panel
-AL-KO ATC trailer control system
-‘Soft Truffle’ loose fit drop in carpets
-G-shaped front lounge with sliding front dinette table
-Sliding front dinette table and freestanding table
-USB sockets in directional spotlights
-Dometic 145 litre tower refrigerator and 28 litre freezer
-Drop-down hob cover worktop
-Thetford dual fuel hob with electric hotplate and three gas burners
-Branded 800 watt microwave oven
-Stainless steel square kitchen sink with swan-neck mixer tap, washing up bowl and drainer
-Integral dedicated cutlery tray
-Superior foam fixed bed mattress construction
-Washroom hand basin and mixer tap with integrated storage cupboard