| Colour: | White | Transmission | Manual |
|---|---|---|---|
| Mileage: | 15500 | Price: | POA |
| Seatbelts: | 6 | Berths: | 6 |
| Fuel Type: | Diesel | Engine Size: | |
| Chassis: | Ford Transit | BHP: |
Old Gailey Park
Southend Arterial Road
Upminster
Essex
RM14 1TJ
Telephone:
| Make | Benimar |
| Model | Sport |
| Variant | 310 |
| Year | 2011 |
| Body Type | Motorhome |
| Chassis | Ford Transit |
| Vehicle Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Manual |
| Berths | 6 |
| Seatbelts | 6 |
| Length | 6.42m |
| Width | 2.3m |
| Height | 2.93m |
| Maximum Weight | 3500kg |
Good Friday 03/04 - 10am - 5pm
Saturday 04/04 - 9am - 5pm
Sunday 05/04 - Closed
Easter Monday 06/04 - 10am - 5pm
Great motorhome for the family
Low Mileage (15,500), 6 berth Benimar 310 Motorhome.
Has 6 travelling seat belts and is powered by the 2.2 Litre Ford Diesel engine with a 6 speed gearbox.
Up front, in the comfortable cab area we have in built Sat Nav, Cruise Control, Electric Windows and Cab Air Conditioning
Above the Cab there is a large, easily accessible double bed.
Behind the cab is a dinette area with two forward facing and two rear facing seats with belts. This area also turns into a large double bed.
In the centre is a fully fitted kitchen featuring a 3 burner Gas Hob, Oven and Grill, A Full Size 3 way Fridge Freezer and Sink with a Spacious, Bright Bathroom opposite which includes WC, Sink, Shower and Vanity Unit.
At the rear are bunk beds to complete the 6 berth Lounge area.